A A A

Köpek bakımının en önemli parçalarından biri gözlemdir, zira tüylü dostumuz köpekler hasta olduklarını, herhangi bir sağlık sorunu yaşadıklarını konuşarak anlatamazlar.

Dolayısıyla köpeğimizin sağlık durumunu kontrol edebilmek açısından gözlem yapmak son derece önemlidir. Köpeklerde hastalık belirtilerinden biri de aşırı salya akıntısıdır. Sağlıklı bir köpeğin aşırı salya akıntısı olmaz, dolayısıyla eğer köpeğiniz aşırı salya akıntısı sorunu yaşıyorsa yapmanız gereken mutlaka bir veteriner hekime başvurarak bu sorunun altında yatan nedenin teşhis ve tedavi edilmesini sağlamaktır.

Köpeklerde aşırı salya akıntısına neden olabilecek etkenlere göz atalım.

Ağız içi yaraları

Köpeklerin ağzının içinde herhangi bir nedenle oluşan yaralar, aftlar aşırı salya akıntısının en sık karşılaşılan nedenlerinden biridir.

Çürük dişler

Köpeklerde diş çürümesi özellikle yanlış besleme nedeni ile ortaya çıkıyor ve sanılandan çok daha fazla sayıda köpek bu sorunu yaşıyor. Çürük dişlerin en önemli belirtilerinden biri de aşırı salya akıntısı.

Böcek sokmaları

Köpeklerin yine sıkça başlarına gelen kazalardan biri de böcek ve özellikle de arı sokmaları. Köpeklerin böcekleri ve arıları ağızları ile yakalamaya çalışması nedeniyle dillerinden ve ağız içlerinden sokulmaları beraberinde aşırı salya akıntısını getiriyor.

Ağız içi tümörleri

Köpeklerde çok sayıda farklı kanser türü görülebiliyor ve ağız içi tümörleri de bunlardan biri. Köpeklerde ağız içi tümörleri de aşırı salya akıntısına neden olabiliyor.

Zehirlenme

Köpeklerde organik ya da inorganik maddeler nedeni ile ortaya çıkan zehirlenmeler de aşırı salya akıntısına yol açabilir. Özellikle de aniden ortaya çıkan aşırı salya akıntılarında zehirlenme olasılığını göz ardı etmemek gerekir.

Dil yaraları

Köpeklerin dillerinde farklı nedenlerle ortaya çıkabilen yaraların da belirtilerinden biri aşırı salya akıntısıdır.

Diğer nedenler

Bunların yanı sıra çeşitli farklı etkenler de köpeklerde aşırı salya akıntısına neden olabilir. Alerjik reaksiyonlar, bazı metabolizma hastalıkları, kas sorunları gibi etkenler de bu soruna yol açabilir. Ayrıca boxer gibi bazı köpek ırklarının da aşırı salya akıtması normal kabul edilir.