A A A

Hayatını evcil hayvanlarla paylaşan herkesin bilmesi gereken en önemli şeylerden biri sağlıklı kedi ya da köpeklerin kötü kokmadığıdır. 

Evet, özellikle köpeklerin kendilerine has bir kokusu vardır ama bu kötü ya da pis bir koku değildir. İster kedi ister köpek dostunuz eğer kötü kokuyorsa bu ortada bir sorun olduğunu gösterir. Kedilerde kulak kokusu da normal değildir, bazı sağlık sorunlarından kaynaklanan bir belirtidir. Dolayısıyla eğer “kedimin kulağı kokuyor” diyorsanız muhakkak veteriner hekime başvurmanız gerekir.

Kulaklar kedilerin denge organıdır

Hemen herkes bıyıkların ve kuyruğun kedilerin denge organı olduğunun iddia edildiğini duymuştur, ancak bu doğru değildir. Tüm memelilerde olduğu gibi kedilerin de denge organı kulaklarıdır. Bıyıklar ve kuyruk dengeye yardım etse de kedilerin kulaklarında ortaya çıkabilecek sağlık sorunları neticesinde işitme kaybının yanı sıra denge kaybı da görülebilir ki hiçbirimiz sevgili kedi dostumuzun böyle sorunlar yaşamasını istemeyiz. Kulakların bu denli önemli olduğunu bilmek kedilerimizin kulaklarındaki en ufak bir problemi dahi ciddiye almamız gerektiğini unutmamamızı sağlar.

Kedilerde kulak kokusu nedenleri

Kedilerde kulak kokusu yukarıda da belirttiğimiz gibi farklı sorunlar nedeni ile ortaya çıkabilir. Kedilerde kulak kokusu bir hastalık değil farklı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan bir semptom yani belirtidir. Kedilerde kulak kokusu nedenleri şunlardır:

Enfeksiyonlar: Kedilerin kulaklarında görülen enfeksiyonların en önemli belirtisi kulak kokusudur. Otitis media adıyla bilinen kulak enfeksiyonu kedilerde hem kulak kokusuna ve akıntısına hem de bazı farklı belirtilere neden olur. Kedilerde kulak enfeksiyonu belirtileri kulak kokusunun yanı sıra şunlardır:

 • Kafa sallama
 • Başı eğme
 • İşitme kaybı
 • Kulak hassasiyeti (kedinizi okşarken kulaklarına dokunduğunuzda kaçıyorsa, ters tepki gösteriyorsa bunlar kulak hassasiyetine işaret eder)
 • Ağrı
 • Kulak kepçelerinde kızarıklık
 • Kulaklarda kir birikimi
 • Denge kaybı

Kedi dostunuzda kulak kokusu enfeksiyonun erken dönem belirtisi olabilir. Bunu önemsemeyip veteriner hekime başvurmazsanız durum ilerleyebilir ve yukarıda saydığımız belirtiler de ortaya çıkabilir. Enfeksiyon sebebiyle işitme ve denge kaybı kalıcı olabilir.

Kulak uyuzu: Kedilerde kulak kokusu nedenleri arasında sık karşılaşılanlardan biri de kulak uyuzudur. Kedilerde kulak uyuzuna en sık otodectes cynotis akarları neden olur. Akarlar mikroskobik parazitlerdir yani uyuz aslında bir parazitin neden olduğu bir hastalıktır. Kedilerde kulak uyuzu kulak kokusunun yanı sıra şu belirtilere yol açabilir:

 • Kafa sallama
 • Kulakları aşırı kaşıma, hatta bazen kanatana kadar kaşıma
 • Bazen tüm vücutta kaşıntı
 • Dış kulakta kalın kırmızı-kahverengi ya da siyah kabuklar
 • Kulakların arka tarafında çizikler, yaralar

Aşırı duyarlılık: Kediler de aynı bizler gibi çeşitli yiyeceklere, ilaçlara karşı aşırı hassasiyete sahip olabilirler. Bu hassasiyet kulak kaşıntısı, kulak kokusu, kulak akıntısı, kafa sallama gibi bazı semptomlara yol açabilir. Bu sebeple kedilerde kulak kokusu için hekime başvurulduğunda eğer enfeksiyon ya da yukarıda anlattığımız kulak uyuzu tespit edilemezse bir ilaca ya da yiyeceğe karşı hassasiyetten şüphelenilebilir. Özellikle bazı kedilerde mamalar kulak hassasiyetine ve kokusuna yol açabilir. Hekimler bu sebeple enfeksiyon ve kulak uyuzu olasılıklarını ekarte ettiği durumlarda kedinin varsa kullandığı ilaçları gözden geçirip ilaçları kesebilir ya da farklı ilaçlarla değiştirebilir. Tabi, burada şu uyarıyı da yapmadan geçmemeliyiz, nasıl ki kedilere ancak veteriner hekim önerisi ile ilaç verilebilirse kullandıkları ilaçları kesmeye ya da değiştirmeye de ancak veteriner hekimler karar verebilir. Lütfen kedinizde kulak kokusu, kaşıntısı gibi belirtiler varsa ve bir ilaç kullanıyorsa hekiminize danışmadan ilacı kesmeyin, bunun sonuçları hoş olmayabilir. Hekim ayrıca kedinin diyetinde de değişikliğe gidebilir, kulak ve cilt sorunu yaşayan kediler için özel olarak üretilmiş sensitive yani hassas mamalar bu gibi durumlarda en sık önerilen mamalardır.