A A A

~~~~~~~~~~~~~ POSTITIS ~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~ BALANITIS ~~~~~~~~~~~~~

TANIM :
Prepiciumun serbest ucunun yangısına postitis,penisin serbest ucunun yangısına da balanitis adi verilir.Bunlar çoğunlukla beraber seyrederler.Anatomik yapıdan dolayı en çok da öküzlerde görülürler.

NEDENLER :
At ve öküzlerde en önemli neden prepisium içinde smegmanin toplanmasıdır.Fena kokulu ve yağlı olan bu madde talk,epiteller ve sidik tortularından oluşur.Hayvanin prepiciumun içine işemesi ve sidiğin fermantasyonu bunun oluşumunu elverişli kılar.Kastrasyonla ilgili ödematöz şişkinlik ve tümörleri de penisin dışarıya çıkmasını engelleyerek etkili olurlar.Smegma kitlesi zamanla yapışkan, hamurumsu veya kabak gibi bir hal alır.Bundan glans penis taşları şekillenebilir.

Ahir zemininin kirli olması ve bu zeminde hayvanin yatışı esnasinda prepiciumun uç kısmının uzun sure yerle temas etmesiyle postitis ve balanitis şekillenebilir.

öküzlerde prepisiumda şekillenen apselerin etkisi ve yazın yeşille beslenmeden ileri gelen polyurie ile ilgili irkiltiler nedenler arasındadır.Köpeklerde oluşan irinli prepisium yangısı (BLENORRHOE) micrococus pyogenesis,streptococus pyogenes,haemophylus haemoglobinophylus ve escherichia coli gibi çeşitli irin etkenleriyle oluşur.Prepiciumun içine girmiş olan yabancı cisimlerden dolayda oluşabilir.

SEMPTOM :
Hastalık kroniktir.Prepusyum şişkin ve kanal daralmıştır.Serttir. Orificium uretra deliğini de daraltmistir Hatta tıkamışta olabilir. Bunun sonucunda idrar tutukluğu oluşur.Hayvanda sancı vardır. Dolayısıyla sidik kesesi yangısı,rupturu,ve nefritise neden olabilir.Uzun sure prepisium içine işeyenlerde Glans penisin atrophysi şekillenebilir.

Sığırlarda postitis cronikada prepisium uzunca ve ağrılı bir şekilde şişer.İşeme güçlüğü vardır.Sidik damla damla akar.Sidik tutukluğu ve sancı vardır.İleri devrelerinde prepisium çevresinde sidik infiltrasyonu,penisin nekrozu ve bazın septisemi ile komplike olan prepiciumun nekrotik flegmonu görülebilir.Boğalarda trikhomanaslardan ileri gelen enfeksiyonlar önemlidir.

Köpeklerin prepiciumun ait yangısı,delikten damla seklinde ve yeşilimsi sari renkli bir irin akıntısının görülmesiyle belirlenir. Bu irin bölgenin kıllarını birbirine yapıştırsa da çoğunlukla köpekler bunları yalayarak kaybederler.Mukoza kızarmıştır.bazın penis yangılaşır fakat bu yangı uretraya ulaşmaz.