A A A

Derinin yüzeysel bir mikotik enfeksiyonu olarak tanımlanır.

Bulaşması direkt temas yoluyla yada mantar sportlarıyla bulaşık kafes,fırça,tarak gibi malzemelerle mekanik olarak oluşur. Özellikle uzun tüylü kedilerin bulaşmada rolü oldukça yüksektir.

Deriye u8laşan mantar 2 gün içinde kıl folüküllerine ulaşır. bundan sonrada mantar kıllarla çoğalır. Ölü kıllar Enfeksiyonu bulaştırmaz bulaşma daha çok kılların büyümesi döneminde olur kıl folüküllerinde hasar olduğu için bu kıllar cabuk kırılır ve dökülürler mantarın yerleştiği yerde daire şekl,inde kıl dökülmelerü görülür.

mantar enfeksiyonlarının tedavisi çok yönlu yapılır öncelikle stres ortamları düzeltilir ve hayvanın iyi bakım ve beslenmesi sağlanır. bazı mantar türlerinin insanlara bulaşabileceğini unutmamak gerekir genç hayvanlar yaşlılara oranla bu hastalığa daha duyarlıdırlar.

Belirtiler daha çok baş,kulak,kuyruk ve eklemlerde görülür. enfekte bölgelerde yuvarlak veya oval kızarık kaşıntılı yerler görülür. bu tür bölgelerde kepeklenme görülür kıllar dökülmüş ve çoğunlukla yerlerine yeni kıllar çıkar.

Mantar enfeksiyonlarının tanınması zordur, bazı labaratuvar tekikleriyle tanı kolayca konur. son zamanlarda geliştirilen mantar aşılarıda tedavide yardımcı olurlar