A A A

PARAZİTER HASTALIKLAR

Kuşların bakımında en sık karşılaşılan problemlerden biri olan bitler kuşların kanını emerek beslenirler çok çabuk çoğalırlar ve hepsinden önemlisi pek çok hastalığın oluşmasına da neden olurlar. Pireler özellikle yaz döneminde sıcak havalarda ürerler. Havaların soğuk olduğu kış aylarında pirelerin üreme dönemleri oldukça uzar. Buda 2-3 ay hatta bazen 4-5 ay boş bırakılan bir kafese yeni bir kuş koyduğunuzda pirelerin tekrar ortaya çıkmasına neden olur. Bitler gündüz karanlık ve kuytu yerlerde yaşarken akşamları buralardan çıkarak kuşunuzun kanını emerler .

Hayvanlardaki bitlerin varlığını tespit etmek gayet kolaydır. Bunun için kuşunuzun tüylerinin aralarına dikkatli bakmak yada akşamları beyaz bir örtüyü kafese örtüp sabah bu örtünün iç tarafını kontrol ederek bitleri aramak bir teşhis yöntemidir.

Bitli kuşlarda öncelikle kaşıntı ve bu kaşıntıya bağlı stres belirtileri görülür. Kuş kaşınmaktan dolayı yemek yiyemez tüylerini yolar yavruları varsa yavrularını besleyemez. Erkek kuşlarda ötme problemleri dişi kuşlarda dolu yumurta çıkarma oranında azalma ve kansızlık oluşur. Stres altında kalmasından dolayı kuşunuzun vücut direnci düşer ve diğer hastalıklara yakalanma şansıda artar.

Bitlerden kurtulmanın pek çok yolu vardır. Yalnız unutmamanız gereken şey piyasada satılan pek çok bit ilacının kuşunuzdaki bitlerle beraber kuşunuzun sağlığından da bir şeyleri öldürdüğüdür. O yüzden Kuşunuzda bit varsa yada bit olduğundan şüphe ediyorsanız kuşunuzu bir veteriner hekime götürüp kontrol ettirtmek en doğrusudur.

Kuşunuzu bitlerden korumaksa tedavi ettirtmekten daha kolay gibi bunun için

Haftada bir kez kuşlara banyo yaptırtınız.

Bitlerin üreyebilecekleri alanları ortadan kaldırınız.

Kafesleri mutlaka dezenfekte ediniz.

Dışardan yabancı kuş aldığınızda kafese koymadan önce mutlaka veteriner hekiminize muayene ettiriniz. sağlıklıysa kuşunuzun yanına koyunuz.