A A A

KÖPEKLERDE GELİŞİM VE ÖĞRENME EVRELERİ

YAŞ VETERİNER UYGULAMALARI GELİŞİM ÖĞRENME
1-4 Hafta Yavrular sağlıklı molup olmadıklarına bakılır. Kalıtsal hastalığının olup olmadığı kontroledilir fazladan parmakları varsa onlar operasyonlarla alınırBütün yavruların annelerini eşit olarak emip emmedikleri imcelenir. gereken kontrollerin alınması sağlanır. Anne sütünün yavrulara yetip yetmediğine dilkkat edilir. Annenin düzgün beslenmesi sağlanır. gerekiyorsa yavruara ek gıda sağlanması düşünülebilir. Gözler ve kulaklar 10,gün açılır. 15 günlük olduklarında yavrular ayağa kalkabilir. 20. günde yürümeye başlarlar. annelerine gereksinimleri vardır. Anneleriyle ilişki kurmayı öğrenirler ilk zamanlarda doıkunma şeklinde olan bu öğrenme daha sonraları görme koklama ve işitme duyularınında çalışmaya başlamasıyla dahada anlamlı hale gelir. Bu durum diğer hayvanlarlada ilişki kurmalarında önem taşır. Kediyle köpeğin birlikte büyümesi gibi
4-8 Hafta Aşı proğramları başlar. İç parazitler yönünden kontrolleri yapılır. Anne artık yavruları sütten kesmeye başlar.yavrularda ilk dişler çıkmaya başlamıştır.Yavrular eşyalarla ilişki kurmaya başlarlare ve bu çok hoşlarına gider. Böylece yavrularda mülkiyet duygusu gelişmeye başlar. Yavrular diğer köpeklerle ilişkiye geçerler ve sürü hiyerarşisi gelişmeye başlar. Oyunları sırasında birbirlerine üstünlük kurmaya başlarlar. ve liderlik mücadelesi başlamış olur.
8-12 Hafta 2. seri aşılama ve kuduz aşıları yapılır. Gerekiyorsa tırnak kesimi yapılır. Yavruların insanlarla ilişkisi artar.Süğtten kesilme ve annelerinde ayrılma zamanları artık gelmiştir Refleksleri henüz tam olarak daha gelişmemiştir İnsanlarla olan ilişkileri gelişir. Bu dönemde bir çok insanla ilişkiye girmeleri köpeğinizin sosyalleşmesi açısından oldukça önemlidir. Bilinenin aksine bu dönemde fazla insanlarla ilişki içine girmesi köpeğinizi yalaka yapmaz tam tersine insanları tanımayı öğrenir. Bu dönemde tasma takılır ve ev eğitimine başlanır.
12-16 hafta 3. seri aşılama ,iç parazit kontrolü ve kalp kurdu hastalığı kontrolü Yavru hızla büyür ve refleks kontroller daha iyi gelişir artık hızlı koşarken duvara toslamadan rahatlıkla durabilir. Dişardan gelen seslere anlamlı cevaplar verir. dış dünyayla ilgilenmeye başlar Yavrunun kendine güveni gelişir ve yeni durumlara nasıl uyması gerektiğini öğrenir.merdiven inip çıkma kapılardan geçme v.b.
4-6 Ay Hayvan sahibinin isteği doğrultusunda köpeğin gelişimi de dikkate alınarak5-6 aylar arasınada kısırlaştırılabilir.iç parazitler açısından kontrol, kalça çıkıkları yönünden kontrol Süt dişleri dökülmeye başladığı için her şeyi kemirir.Diş çıkışına yardımcı olmak için kemik,kemirme çubukları sert plastik oyuncaklar, tabaklanmış deri, diş ipleri verilebilir. Yavruların çoğu artık geceleri bekçilik yapmaya başlarlar. Otur,kal,gel,yat gibi basit emirleri öğrenebilirler.Adını öğrenmiştir
6-12 Ay Tekrarlanacak aşıları yapılır bundan sonrakiler artık yıllık olarak yapılacaktır. yılda birkaç kez iç ve dış parazitler yönünden kontrol edilir. Gerekiyorsa gıdası değiştirilebilir. Kalıcı dişlerin tamamı çıkmıştır. Ev eğitimi tamamlanmıştır. Boyca büyümesinin büyük kısmı tamamlanmıştır. Fakat gelişim genel anlamıyla bir sonraki yılda devam edecektir.Cinsel olgunluk tamamlanmıştır. Erkekler işerken ayaklarını kaldırırlar dişiler ilk kızgınlık dönemlerini 6-12. ayalarad yaşarlar.Genel olarak yavruluk tüylerinin tamamı dökülüp yetişkin tüyler yarini almıştır. Eğitim tasması kullanılarak temel itiat eğitimine başlanır. Bu dönemlerde köpek henüz çocukluk alışkanşlıklarını bırakmamıştır. havlama kemirme baskın olma inatçılık v.b. bu nedenle hayvana sabırlı ve sevecen yaklaşılmalıdır. aksi taktirde kötü alışkanlıklar yaşam boyu kalıcı olabilir.bu zaman köpeğin gençlik çağıdır.