A A A

( KİST HİDATİT )
Echinococcus granulosus


Köpekler E. granulosus’un kesin konakçısıdır. Koyunlar hastalığın arakonakçısıdır. Köpeklerin çoğu koyunların iç organlarını yemek suretiyle enfekte olurlar.

Parazit yumurtasının insanlar tarafından alınması ile parazit karaciğer, akciğer ve diğer organlara yerleşerek kist formunu alır. Hastalık insan vücudunda ölüme neden olan bozukluklar yapabilmektedir.

Yaşamlarımızın birer parçası olan dostlarımız köpeklerde ve onların bulaştırdığı insanlarda önemli hastalılara sebep olan tehlikeli bir parazittir.

Hastalığı meydana getiren E. granulosus parazitinin kistleri böbrek, kalp, pankreas, merkezi sinir sistemine, göze ve uzun kemiklerin ilik boşluğuna yerleşebilir.
Karaciğerdeki kistler sarılığa, karaciğerin iyi çalışmaması sonucu iştah azalması ve ishale,
Akciğerlerdeki kistler akciğer dokusunun bronşiolleride içine alan iltihabına,
Kalpteki kistler kalp yetersizliklerine,
Kemikteki kistler iskelet bozuklukları, topallık ve kemik kırılmalarına neden olmaktadır.

Bu bozuklukların yanı sıra ağır enfeksiyonlarda kansızlık ve aşırı zayıflama gibi genel belirtiler de ortaya çıkar.

Hayvan sahiplerinin yeterince bilgilendirilmemesi veya bilgilendirildikleri halde konunun önemini tam olarak anlayamaması bu hastalıkla mücadelede yetersiz kalınmasında en önemli faktörlerdendir.


KİSTİN İNSANLARA BULAŞMA ŞEKİLLERİ :

İnsan enfeksiyonuna parazitin sadece yumurtası neden olur. Bunun dışında herhangi bir bulaşma yolu yoktur. İnsanlar yumurtaları şu şekillerde alabilirler :

1. 1. 1. Bulaşık Dışkının Gıda veya Sulara Bulaşması :

Yerde yetişen sebze ve meyvelere doğrudan bulaşık dışkının bulaşması ve bunların iyice yıkanmadan yenmesi sonucu gerçekleşir. Bulaşma bazen sineklerin bulaşık dışkılara konarak orada bulunan yumurtaları vücutlarıyla yiyeceklere taşımaları ile de olabilir.

2. 2. 2. Bulaşık Toprak veya Kumlarla :

Özellikle çocukların toprak veya kum havuzlarında oynarken bulaşık köpek dışkısına bulaşması ve daha sonra ellerini yıkamadan ağızlarına götürmeleri sonucu gerçekleşir.


3. 3. 3. Köpeklerin Sevilmesi Sırasında :

Köpek tüylerinde yumurta bulunabilir, sevme sırasında ele bulaşan yumurtalar ellerin yıkanmaması durumunda insanlara bulaşarak hastalık yapabilmektedir.

4. 4. 4. Bulaşık Dışkının Toz Haline Gelmesiyle :

Yumurta ile bulaşık dışkı kurur ve toz haline gelir. Yumurtalar rüzgarla uçarak yiyeceklere bulaşır veya insanların ağız ve burunlarından enfekte eder.


Hastalıktan Korunma Ve Kontrol Yöntemleri :

1. 1. 1. Köpeklerin kistli organları yemesi engellenmelidir.

2. 2. 2. Köpeklerde erişkin şeride karşı ilaç kullanılmalıdır.

3. 3. 3. Köpek çiğ et veya sakatat yiyor ise ya da bu durum kesin olarak bilinemiyor ise 1,5 ayda bir ilaçlama yapılmalıdır.