A A A

Köpeklerde hastalığı meydana getiren etken nonpatojen olan canın parvovirus tip 1 ( CPV-1 ) ve patojenik CPV-2 ‘dir Her yaştaki köpekler hastalığa yakalanabilirler. Ancak 6-20 haftalık yavrularda hastalığın görülme riski çok daha fazladır. Yavrularda bağışıklık sistemi ve savunma mekanizmaları tam olarak gelişmemiştir.

Dışkı ve bağırsak epitel hücrelerinde fazla miktarda etkenin bulunması nedeni ile doğal enfeksiyonlar sindirim sistemi yolu ile olur. Yetersiz beslenme, bakteriyel ve viral hastalıklar, paraziter hastalıklar, sıcak ve nemli veya soğuk kuru hava gibi stres arttıran nedenlerle uygun olmayan barınaklar hayvanların hastalığa yakalanma riskini arttırır.

Doberman, Pinschers, Rottweiler, Amerikan Pit Bull Terrier ve Englısh Springer Spaniel ırkı köpeklerin ırk özelliklerinden dolayı hastalığa yakalanma oranları çok daha fazladır. Ayrıca Labrador retriever, Greyhound, Siberian huskie ve Alman Çoban Köpeklerinde de hastalık yaygın olarak görülür.Hastalık şiddetli kusma ve ishal ile başlar, yüksek ateş ( 40-41 0C ) hemen kendini belli eder. Şiddetli vakalarda ölüm görülür.

Ölüm özellikle çok genç hayvanlarda gözlenir.Hastalık kalp ve solunum sisteminde de tehlikeli bozukluklar meydana getirir. Kalp yetmezlikleri ve solunum güçlüğü nedeniyle ani ölümler görülür.Hastalığın önlenmesinde ve kontrolünde en gerçekçi ve etkili yol, sadece aşılamadır.Virus her yerde bulunur ve kolaylıkla taşınabildiğinden hastalığın bulaşmasını önlemek hemen hemen imkansızdır.Tüm yaştaki köpekler için yıllık aşılamanın tekrarlanması tavsiye edilir.