A A A

Artık içimiz rahat. Genetik kopyalama tekniğiyle önce koyun sonra keçi,maymun,fare ve inek kopyalandı. Şimdi sıra bizde. Yakındı aynı fabrika ürünü "A-1" serisi insanlar türeyecek.

Genetik Mühendisleri akşam sabah çalışıyor. İşi Bir şey bilmeden fikir yürütmek olan basın da bu malzemeyi kullanmaya başladı. Kimisi geleceğin gangasterlerle dolu bir dünya olduğunu kimisi de bilim adamlarıyla dolu bir dünya olacağını söylüyor. Öyle ya Dünyaya nam salmış bilim adamlarından şöyle 300-400 tane yaptık mı tamamdır. artık siz görün icatları uzaya yürüyerek mi gideriz yoksa yatarak mı ? onu zaman gösterecek. yada bir gangaster kendisinden şöyle 10-15 kopya yaptığını düşünün doğrusu intihar etmek için yeterli bir sebep. Off ne yapsak acaba... Yada şöyle bir kaç kuruş para verip ömrümüzü 200-300 yıl falan uzatsak mı ? Yeni evlisiniz galiba o zaman işiniz daha zor. Çocuğunuz nasıl olacak sarı saçlı mı ?, uzun boylu mu ?, zayıf yada şişman mı ? Hangi dalda başarılı olsun ? resim, müzik , astronomi bilgisayar ? ne olmasını istersiniz ? Karar vermeniz çok zor değil mi ?

Neyse geçelim bu söylentileri. Doğru olan şu (ki doğrular ne hikmetse sürekli değişiyor) Gelecekte bizleri ne bilim adamı enflasyonu nede gangaster bolluğu bekliyor. en azından bunlar olacaksa bu günkü kopyalama tekniğiyle olmayacak. Neden mi? Çünkü insanı bilim adamı yada azılı bir hırsız olmasına en büyük etken kuşkusuz çevredir. iki insanın gen yapıları ne kadar mükemmel olursa olsun hatta gen yapıları ne kadar birbirine yakın olursa olsun bu iki insan birbirinden farklı karakterler taşırlar. Bunun en güzel örneği Tek yumurta ikizleridir. Tek yumurta ikizlerinin biri bilim adamı olabilirken diğeri hırsız olabilir. Bunu kararınıysa genler belirlemez. Zaten araştırmalar sürekli ilerliyor ve ilerledikçe değerleri ne hikmetse gözlerimizden düşüyor. Öyle ya kaçımız gen sayısı bakımından iki sinek edebildiğimizi düşünebilirdi . ?

Kısaca gelecek çok şeylere gebe. Bilinen hastalıkların büyük bir bölümünün tedevisinin yapılabileceği muhakkak. Yine gerçek olan bir şey daha var ki oda şu anda bilmediğimiz pek çok hastalığın da gelecekte bizi bekliyor olduğu.