A A A

TANIM :
Yıldırım çarpması çoğunlukla meradaki hayvanlarda olur,hayvanlar ya ağaç altında toplu haldeyken yada telle çevrili bir alanda demirle temas halindeyken yi dirim çarpmasına maruz kalabilirler.Çevreye düsen yıldırımın doğrudan doğruya hayvana temas etmesi halinde de semptomlar gelişebilir. Kazaen açığa çıkmış veya yere duşmuş yüksek voltaj hatları ile rastlantı sonu temas etmiş olan hayvanlar elektrik çarpmasına maruz kalırlar.
Özellikle yavru kedi ve köpekler ev içinde dolaşırken dişlerinin kaşınmasını gidermek için ortalıkda duran elektrik kablolarını kemirirler. bu şekilde elektrik çarpmasına maruz kalırlar.


PATHOGENESIS :
Gerek elektrik ve gerekse Yıldırım çarpmasında,beyin dokusunda ısınma,yanma ve damarlarda yırtılmalar gelişir.Elektrik çarpmalarında olum eritrositlerin hemolizi sonucu meydana gelen şoktan ötürü kalp ve solunumun durması sonucu şekillenir.Ayrıca deri ve diğer organlarda yanmalar görülebilir.

SEMPTOMLAR :
Elektrik ve Yıldırım çarpmalarında hayvan ya hemen yada birkaç saat içinde olur.Hafif olaylarda şuur bulanıklığı,sendeleme ve tekrar düşme,felçler, korluk ve zorunlu hareketler vecde tartucullis gelişebilir.Bu semptomlar bir sure devam ettikten sonra tamamen geçebilir,baban devamlı kalabilirler. Deride,kıllarda hatta kaslara dek varan yanıklar görülebilir.Kediler genelde elektrik hatlarını dişlediklerinden yanıklar dudaklarda ve ağız mucozasinda gelişir.Cevreye elektrik düşmesinde commantio cerebrı sonucu ölümler kalp ve solunum durması sonucu oluşur.

TEDAVİ :
Şayet hayvan ölmemişse,istirahata alınır.kardiatonik ve analeptik ilaçlar verilir.yanıklar için gerekli ilaçlar verilir.