A A A

HYPERADRENOCORTICISM (CUSHING’SYNDROME)

Kedilerde nadir görülen bir hastalıktır.hypofiz bezi tümörlerinden ileri gelir
KLİNİK PROFİL :
Etiyoloji : Hypofiz kökenli yada adrenal tümörler
Anamnez : Orta yaşlı ve daha büyük kedilerde görülür ve diabetle birlikte seyreder
Klinik belirtiler Sistemik : Polyuri, polydipsia, polyfagia, hyperglisemi, glucosuria, sarkık karın, sekonder enfeksiyonlar (sistit, pyothorax)
Deri : Kellik, ince kıllar, yağlı deri(seborhea), hyperpigmentasyon, apse ,

Ayırıcı Teşhis Diabetes mellitus, Hypertitoidizim
Özel Test ACTH testi, kan profili, idrar testi, ultrasound, kimyasal testler
Tedavi
Prognoz
ANAMNEZ ve KLİNİK BAKI
Genel olarak orta ve daha yaşlı kedilerde görülür. çoğunlukla şeker hastalıklı kedilerde varedır (%81) polyuri, polydipsi, sarkık karın ve polyfagi vardır(%88-94)
Diğer belirtiler kellik,kas kaybı, ağırlık artışı, karaciğer büyümesi, ince tüy, sekonder enfeksiyon, depresyon, ağırlık kaybı, deride kolay ezilme ve morarmalar, görülür. polyuri ve polydipsi sonucu glikokortikoitlerin hyperglisemiyi uyarması sonucu oluşan glikozuri ve diureze dikkat etmek gerekir. Köpeklerin hyperadrenocortiziminde bu durum sonradan da oluşabilir.
Deride : eklem ve karın bölgesinde kellik, dağınık baş tüyleri, ince tüyler, yağlı deri, pigmentasyon, çürükler, tüylerde çabuk kopma ve kırılma, yüz bölgesinde seconder enfeksiyonlar, bakderi veya mantar kökenli sistit, pyothorax, bronchitis, rhinitis, pankreatitis ve domodiosis oluşur. iatrogenic hyperadreno-corticismde myopaty, simetrik kellik,ince tüy, deride çürük ve morarmalar, bilateral simetrik katarakt görülür.

Teşhis Ve Tedavi
Kimyasal profil ve kan testinde bazı değişiklikler görülebilir. kanda kolesterol ve şeker artar. idrardan şeker astılımı çoğalır, lymflymphopenia, eosinopenia , neutrophilia vardır AST ve ALT de artış vardır. BUN azalmıştır.