A A A

~~~~~~~~~~~~ SINUSUTUS PARANALIS ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
TANIM :
Etçillerde anüsün her iki tarafında öne doğru olan anal keselerin ince akıtıcı kanallarının dışkı, dışkı kalıntıları ve kir nedeniyle iltihaplaşmasıdır.Görev yapamaz ve irinleşirler.Sekretin dışarı akmamasına neden olurlar. Koyu bir kıvam alır ve anal bezde pis kokulu kitle halinde toplanırlar.

Anal keselerin çevresinde oluşan yangılar,tümörler akıtıcı kanalı tıkar ve içeriğin dışarı çıkmasına engel olur.Apseleşme ve bölgede deformasyon baslar.dışarı açılırsa anal keselerin fistülü seklinde bir klinik görünüm ortaya çıkartır.

SEMPTOM :
Bölgedeki basınç ve kaşıntıdan dolayı hayvan sakin değildir.Anüsünü yalamak ister.Anüsünü yere sürtmeye çalışır.(kızak kaymak gibi) anüs bölgesine kimseyi dokundurtmaz ağrısı vardır. iştah kaybı ve ilerleyen durumlarda kilo kaybı görülebilir. hayvan dışkısını yapmakta zorlanır. bölgede şiddetli kaşıntıdan dolayı anüs bölgesinde ısırık yaraları şekiilenebilir ve çoğu zamanda bu yaralar enfeksiyon kapabilirler. Anal keselerin bulunduğu bölgelerde tüy dökülmeleri dikkati çeker.

Anüsün alt yan tarafında fındıktan ceviz büyüklüğüne kadar varan kısmen yumuşak kısmen de ağrılı şişlik saptanır.Hayvan gaitasını yapmaktan çekinir.Küçük parçalar halinde yapar. ve sık sık tuvaletini yapmaya çalışır.

Özellikle evde beslenen küçük ırk köpeklerde sık rastlanan bu durumlarda çoğu zaman veteriner hekimin rutin muayeneleri esnasında anal keseler veteriner hekim tarafından boşaltılarak hastalığın oluşmasına engel olunur. Fakat unutulmaması gereken durum bu işlemin bir hekim tarafından yapılması gerektiği ve ortada hiç bir anormallik yokken bu tür bir işlemi yapmanın yada yaptırmanın hiç de doğru olmadığıdır.

Tedavisinde pek çok yöntem vardır. bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağını veteriner hekimininz hastalığı şiddetine göre belirler. fistüllü olaylarda operasyon gerekir bazan apseleşmiş olaylar antibiyotikle tedavi edilebilirse de pek başarı şansı yüksek değildir. genelde operatif yolla kanalların açılması ve içerde toplanan sıvının boşaltılması gerekir. bazan analkeselerin komple alınması gerekebilir bu durumda bir daha böyle bir rahatsızlık oluşmaz ancak bununda doğurabileceği sıkıntıların olabileceğini unutmamanız gerekir.