Mantar enfeksiyonları

Mantarlar hemen hemen heryerde kolayca bulunabilen canlıulardır. Deride oluşan mantar enfeksiyonları ensık görülenlersede iç organlarda görülebilen mantar enfeksiyonlarının hem teşhisi zordur hemde çoğu zaman ölümcül seyreder.

Deriye yerleşen mantarlar tüylerde dökülme ve dökülme bölgelerinde çoğuzaman kızarıklıkla karakterize belirtiler gösterirler kaşıntı ya azdır yada yok denecek kadar azdır. mantarlarda şiddetli deri kaşıntıları pek görülmez. ama unutulmaması gereken husus mantar enfeksiyonlarıyla beraber diğer enfeksiyonlarında kolaylıkla ortama katılabileceğidir. yani şayet deride fazla mıktarda mantar enfeksiyonu varsa büyük ihtimalle başka enfeksiyonlarda vardır vede hasta o yüzden çok daha fazla kaşınıyordur.

Tüy ve deri bakımları iyi olmayan bulundukları ortam nemli olan hatta evde aydınlatmada sarı ışığın olduğu durumlar mantar sporlarının en fazla ürediği ve enfeksiyon oluşturduğu ortamlardır. Stres faktörleri bağışıklık sistemini baskıladığından mantar sporlarının üremesini artır.

Deri mantarı banyolar pomatlar ve aşılarla kontrol altına alınabilir genellikle tedavisi uzun sürer.

iç organlara yerleşen mantarlarda durum oldukça vahimdir. öncelikle teşhis koyması oldukça zordur. diğer etkenler irredike edildikten sonra genellikle mantardan şüphe edilir. teşhis genellikle biyopsiyle konur.