Mastitis meme iltihabi

Kedi ve köpeklerde meme iltihapları özellikle yavru emzirme döneminde sıklıkla karşılaşılan sorunların başındadır. Meme dokusunun  çeşitli nedenlerle iltihaplanması olarak tanımlanan mastitis annenin sağlığını ciddi derecede tehtid ederken süt emen yavrularında bu enfeksiyonları direk almalarına neden olduğu için ölümlere neden olan bir hastalıktır.

Mastitisin nedenlerinin başında annenin memelerindeki sütün uzun süre boşaltılamaması gelir. Emzirme dönemindeki anneler acemiliklerinden yada yavrularının ölmesinden dolayı memelerindeki sütü boşaltamadıklarında doğal olarak memede bulunan bazı bakderi sayıları hızla artar ve memedeki sütün ekşimesi yani bozulmasına bu bozulmada daha sonra meme iltihabına veya apsesine neden olur.

Meme dokusunun etrafınadiki enfektif dokularda meme ilti,haplarına neden olabilir. özellikle meme dokusu etrafındaki yaralar yada apseler mastit oluşumu için risk faktörüdür.

Annenin emziren yavrularının olması bu tür yaraların başka bölgelerde olsa biler yavruların yardımıyla meme dokusuna enfeksiyonların taşınabileceğini unutmamak gerekir. Özellikle mantar enfeksiyonu olan kedilerde mastitis olguları daha sık görülür ki bu vücut direncinin düşmesiyle alakalıdır.

Mastitisin bir başka nedeni de vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyonun meme dokusuna sıçrama yapabilmesidir.

BU hastalık akut yani hızlı seyreder 1-3 gün içinde oluşur. geç kalınırsa apseleşir. hatta apseler patlayabilir.

tedavisi içişn hekiminizle görüşün.

Korunma hijyenik olun özellikle emzirme dönbeminde hijyene dikkat edin memelerin boşaldığından emin olun yavruların bütün memeleri emmesini sağlayın